Széchenyi 2020 pályázat

A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.

A projekt befejezési dátuma : 2019. augusztus 6.

A projekt azonosító száma: GINOP-1.2.3-8-3-4-16-2017-00694

A kedvezményezett neve: „SZÉLES & SZÉLES” Sörgyártó és Forgalmazó Kft.

A projekt címe: „Balassagyarmati sörfőzde technológiai korszerűsítése és palackozó

építése.”

A szerződött támogatás összege: 34.314.665,- Ft

A támogatás mértéke (%-ban): 30,00 %

A projekt befejezési dátuma : 2019. augusztus 6.

Projekt azonosító száma: GINOP-1.2.3-8-3-4-16-2017-00694

A projekt tartalmának bemutatása:

A „SZÉLES & SZÉLES” Kft. 2018. áprilisában 24,315 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert Széchenyi 2020 program a „Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása kombinált hiteltermék keretében” pályázati kiírásán. A 81,049 millió forint összköltségvetésű beruházás egy új főzőházi egység beszerzésére valamint egy palackozó üzem építésére irányul.

A „SZÉLES & SZÉLES” Sörgyártó és Forgalmazó Kft. 1994-ben alakult, családi tulajdonban lévő vállalkozás, melynek a főtevékenysége a kezdetektől a Sörgyártás  (TEÁOR 1105 ’08). A dolgozói létszám és összetétele az indulás évétől változatlan, 3 fő, 2 fő fizikai és 1 fő szellemi állományú dolgozó látja el a feladatokat. A társaság 2012-ben az üzleti kapcsolatok jobb elérhetősége érdekében – Budapestre helyezte székhelyét.

1994 óta gyártjuk a Palóc sört Balassagyarmaton. A sörfőzdében kiváló alapanyagok felhasználásával, a német tisztasági törvény előírásai szerint, mindenféle ipari adalék anyagok hozzáadása nélkül állítjuk elő söreinket. Kiváló ízét és megbízható minőségét arany diplomával ismerték el öt nemzetközi sörversenyen.  Azt tapasztaljuk, hogy a házi sör reneszánszát éli. A kisüzemekben gyártott, egyedi termékekre egyre nő az igény. Jelenleg 4 nagykereskedéssel, több mint 100 kiskereskedéssel állunk üzleti kapcsolatban.

Évente növekvő forgalmunkkal elértük kapacitásunk teljes kihasználtságát, ezért technológia korszerűsítésre irányuló fejlesztést határoztunk el, melynek célja:

  • A minőség tökéletesítése, termékbővítés lehetőségének megteremtése
  • A mennyiség 25%-os (kapacitás 100%os) növelése,
  • Az energia költségek csökkentése, az árbevétel és a nyereség növelése.

Vevői körünk bővítésére ad lehetőséget a beruházás. Az új technológia lehetővé teszi, hogy az eddigi 6 féle sör helyett bármely kedvelt recepturának megfelelő terméket elő tudjunk állítani. Ez lehetőséget ad új piacok meghódítására.

A projekt 1 db 1000 hektoliterrel nagyobb kapacitású főzőházi egység beszerzésére és üzembe-helyezésére, valamint egy új palackozó üzem létesítésére, a gyártási és raktározási folyamat ésszerűsítésére irányul.

Saját tulajdonú, korábban kihasználatlan üres telken hoztuk létre a palackozóüzemet (bemutató terem és iroda) építése. A létesítmény kb. 400 m2 hasznos alapterülettel, gyártó és irodai funkcióval készült el.

A Balassagyarmaton, két helyszínen megvalósuló fejlesztéssel összességében kapacitásbővülést és minőség növekedést értünk el. Az új eszköz beüzemelése jelentős hatással van a termelékenységünk javítására – kapacitásunk megnövekedett, vevőink elégedettségégét növelni tudjuk. A termelési terület növelése és az új termelő eszköz beállítása foglalkoztatási létszám projektidőszaki megtartását és hosszútávon (projektidőszakon kívül) 2 fős foglalkoztatás bővítést is eredményez.